orchid-left

Gabinet Mimi

12 września 2014

Chore paznokcie u pacjentów onkologicznych

Po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej, na skutek przyjmowanych leków   występują kłopoty z paznokciami u rąk i nóg.  Robią się słabe, kruche, występuje zjawisko onycholizy, czyli oddzielenia paznokcia od powierzchni palca. Paznokieć zbudowany jest ze zrogowaciałej płytki, która wyrasta z macierzy. Mały , biały „obłoczek” to łożysko. Tylne i boczne brzegi tkwią w wale paznokciowym . Zdrowy paznokieć jest ściśle przytwierdzony  do łożyska. Pod wpływem niektórych leków może wystąpić zmiana koloru płytki paznokcia. Zdrowy  ma kolor różowy, każde odstępstwo od tego koloru świadczy o tym, ze paznokieć jest chory. Na skutek spadku odporności podczas przyjmowania leków, częstą dolegliwością jest drożdżyca . Początkowo paznokieć grubieje , pojawiają się białe lub żółte plamy. Po kilku tygodniach paznokieć  pęka.  Przez szczeliny dostaje się brud, który powoduje ciemnienie  płytki . Możliwe jest, ze paznokieć sam odpadnie, ale ten nowy odrasta zniekształcony, czasami nie przyrośnięty do łożyska, może rosnąć pionowo co bardzo utrudnia noszenie butów.  Dermatolog po zdiagnozowaniu grzybicy zaleca odpowiednie leczenie doustne i miejscowe, trwa to kilka tygodni, nie wolno się zniechęcać.  Grzybica jest trudna do wyleczenia, kuracja wymaga cierpliwości i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza.
Zmiana koloru płytki paznokciowej nie zawsze jest związana z występowaniem grzybicy.   Silne antybiotyki i leki  powodują   wylewy pod paznokciowe, tworząc zasinienie  od niebieskiego do czarnego koloru. Nie jest to grozna dolegliwość, może minąć samoistnie, jeśli zasinienie jest niewielkie.
 Kolor czarny   świadczy o oddzieleniu się paznokcia od łożyska.  Pod wytworzoną przestrzenią pod paznokciową gromadzi się  złuszczona keratyna i wszelkie zewnętrzne zanieczyszczenia. Oprócz nie estetycznego wyglądu,  powoduje to zakażenie paznokcia i jego trwałe zniszczenie.  Jeśli zauważysz zmiany pod paznokciem, nie lekceważ tego. Ochraniaj palce przed nadmiernym uciskiem w obuwiu. Nigdy nie usuwaj paznokcia w warunkach domowych. Najlepszym wyjściem jest zabieg u podologa lub doświadczonej pedikiurzystki, która oczyści chory paznokieć i nałoży protezę plastyczną.
Polega to na użyciu masy żelowej podobnej do naturalnego paznokcia. Ma ona zadanie uszczelnić łożysko z naturalną płytką. Dzięki temu pod paznokieć nie dostaną się żadne grzyby, pleśnie i inne zanieczyszczenia. Masa do rekonstrukcji ma właściwości grzybobójcze, jest plastyczna i w kolorze naturalnego paznokcia. Nadaje się zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.          Stopa  wygląda estetycznie i można  chodzić w odkrytym obuwiu bez żadnego problemu. Kobiety mogą malować paznokcie, nie ma przeciwwskazań do tego.
Bardzo ważne jest zachowanie szczególnych warunków czystości podczas wykonywania  zabiegu w gabinecie pedikiuru.  Narzędzia powinny być sterylne. Podczas wizyty , radzę dokładnie sprawdzić warunki sanitarne i kwalifikacje personelu. Jeżeli właściciel gabinetu zainwestował w sprzęt do dezynfekcji i w szkolenia personelu, chętnie się tym pochwali. Zwykle takie informacje wiszą na widocznym miejscu. Jeśli nie są udostępnione to  troska o własne zdrowie usprawiedliwia pytanie o sposób sterylizacji narzędzi. 

                                                  

Brak komentarzy:

orchid-right