orchid-left

13 listopada 2019

Maski kosmetyczne

Maski  są najstarszym zabiegiem upiększającym. Do dziś sięgamy po przepisy znane już  starożytnym, np. Maski z błota były wykorzystywane w krajach nadmorskich i tam, gdzie biją zródła termalne. 
  Kiedyś kosmetykę łączono z medycyną, ponieważ dobroczynne działanie masek pomagało leczyć zmiany skórne, bole reumatologiczne, problemy z włosami. 
Współczesna kosmetyka dokładnie przebadała działanie masek, uporządkowała je i stosuje w szerokim zakresie zarówno podczas zabiegów kosmetycznych w gabinecie jak i w czasie pielęgnacji domowej. Nowoczesne maski dają efekty większe niż kremy czy inne preparaty kosmetyczne. Jedne dają efekt natychmiastowy lecz krótkotrwały, po innych efekty są widoczne dopiero po kilkakrotnym zastosowaniu, ale za to są  długotrwałe.  Przeważnie  maski dzieli się na odżywcze i nawilżające, ale nie jest to właściwe ponieważ każda  maska ma działanie odżywcze i nawilżające, na tym polega ich specyfika i właściwa rola w pielęgnacji skóry. Kosmetyczna  maska różni się od kremu tym, że nakłada się ją  grubą warstwą tak, aby tworzyła na skórze okluzję, czyli powłokę otulającą powierzchnie skóry dzięki, której składniki aktywne są w stanie przenikać głębiej- to działanie odżywiające skóre. Jednocześnie  podczas leżenia na skórze maska chroni przed nadmierna utratą wody z naskórka- to działanie nawilżające. Im dłużej leży maska na skórze, tym to działanie jest lepsze. Czas aktywności maski jest zwykle określany przez producenta. 
W zależności od składu, maski  mogą być pobudzające, ściągające, wysuszające, rozpulchniające, przeciwzapalne, upiększające.  
·      Najstarszą maską, stosowana od zawsze w gabinetach kosmetycznych jest maska ziołowa, tak zwana  kataplazma. Jej zastosowanie w zależności od rodzaju  ziół, umożliwia oczyszczenie cery, zlikwidowanie stanów zapalnych, odżywienie. Trudno ją samemu zastosować w domu ze względu na dość skomplikowany proces przygotowania i nałożenia maski, ale warto udać się na taki zabieg ziołowy do gabinetu kosmetycznego.
*W gabinetach kosmetycznych często spotyka się maski algowe. Najczęściej są to sproszkowane algi, które miesza się z aktywatorem lub z wodą i szpatułką nakłada na twarz. Algi są bogactwem składników odżywczych- mikroelementy, związki krzemu, jodu, aminokwasy i witaminy. Są one katalizatorem reakcji życiowych zachodzących w skórze. Maski algowe  są ogólnodostępne, ale nie sa łatwe do zastosowania samemu ponieważ  po rozrobieniu z wodą, mają rzadką konsystencję i należy je kłaść  na twarz w pozycji leżącej. Algi są dobre dla  każdej skóry bez ograniczeń. 

*Ciekawą, chociaż rzadko spotykaną jest maska termiczno-modelująca, rozgrzewająca. Składa się ze specjalnego rodzaju glinki rozgrzewającej się podczas zastygania i wody mineralnej. Na skórę nakłada się dużo tłustego, odżywczego  kremu , pokrywa dokładnie gazą i na takim opatrunku nakłada się bardzo szybko  grubą warstwę glinki  rozrobioną wodą.  Zastygając glinka wytwarza lekkie ciepło, które razem z doskonałą okluzją działają wspaniale na skórę. Modeluje owal twarzy, poprawia koloryt, pojędrnia w sposób widoczny skórę.  Można  ją stosować  nie tylko dla każdej cery ale również na całe ciało w celu pojędrnienia biustu, ramion, brzucha. 
.
*Maska peel-off to maska polimerowa( proteiny, gumy). Nakłada się ją cienką warstwą, a po zaschnięciu ściąga szybkim ruchem w całości razem z obumarłymi komórkami naskórka. Nadaje się dla skór wrażliwych bo zapewnia delikatne oczyszczenie bez działania mechanicznego. Ten rodzaj maski doskonale nadaje się do pielęgnacji domowej. 
*Podobne działanie mają maski proszkowe enzymatyczne. Rozprowadza się je wodą i delikatnie masuje powierzchnie twarzy, a potem zostawia na kilka minut zapewniając im nawilżenie.

*Maski jonowe. To nowość w kosmetyce i w dermatologii. Polegają na działaniu tak zwanych kanałów dyfuzyjnych w naskórku.  Jony pierwiastków przenikają nimi do wnętrza komórek skóry powodując ich  regenerację. 
Maska, zwykle w postaci kremu, zawiera ekstrakty roślinne, minerały, peptydy, po nałożeniu na skórę ściśle przylega do jej powierzchni. Jest to  do tej pory najbardziej skuteczny  lifting  kosmetyczny.    Może być stosowana na różne problemy  skórne.  Łatwo się stosuje i może być do pielęgnacji domowej dla każdej cery.  

*Na zasadzie dyfuzji jonów polega również działanie tak zwanej  złotej maski z 24 karatowego złota. Założeniem tego złotego zabiegu była zdolność przenikania jonów złota właśnie kanałami dyfuzyjnymi do głębiej położonych komórek skóry. Maska ma postać cieniutkich płatków złota, którymi równomiernie należy pokryć całą twarz. Pod złotem wytwarza się ciepło, rozgrzewa skórę, zatrzymuje całkowicie parowanie skóry co nawilża doskonale żywe komórki naskórka, odmładzając je.  Uwolnione pod wpływem ciepła  Jony złota przenikają do komórek naskórka stymulując je do produkcji kolagenu, działają bakteriobójczo w przypadku zmian trądzikowych i dokonują wiele innych pozytywnych  zmian w funkcji skóry.  Po pół godzinie cieniutki płatek można bez problemu usunąć delikatnym masażem. Złoty  zabieg był zaprezentowany w Tokio na targach kosmetyki i od razu zrobił się popularny w wielu krajach i w Polsce. 
 W naszej kosmetyce  płatki z 24 karatowego złota jako pierwsza zrobiła firma Synesis.  Opis zabiegu, wielkość płatków, czystość certyfikowanego złota  były doskonale zgodne z  założeniem zabiegu. Potem weszły na rynek inne firmy i wypaczyły  (Popsuły?) złoty zabieg. Proponowano nie wielkie kawałki złota kładzione np. Na czoło czy policzki i radzono „wmasowanie złota w skórę”. Nie rozumiem jak można wmasować metal w skórę. Ponieważ przy takim założeniu, ze złoto miało być „wmasowywane” efekty nie były widoczne i złota maska  szybko straciła  popularność. Szkoda, ponieważ to efektowny i skuteczny zabieg.
*Maska kolagenowa w płatach to hydrolizat kolagenu różnego pochodzenia, zwykle to kolagen roślinny.  Polega na nałożeniu suchego płata maski i zwilżeniu go płynami aktywującymi. Nadaje się do nawilżania każdego rodzaju cery w warunkach gabinetowy i w domowych. 
*W ofercie detalicznej są maski w płatach z bibuły lub innego materiału nasączone płynnymi składnikami aktywnymi i przeznaczone są do szybkiego poprawienia stanu nawilżenia skóry w warunkach domowych. 

* Innym rodzajem masek w płatach sa profesjonalne transdermalne plastry zabiegowe, które należą do grupy kosmeceutyków. To nowatorskie podejście do korygowania wad urody na całym ciele. Są wykonane ze specjalnego materiału imitującego strukturę tkanki i wyprofilowane tak, aby pasować do różnych partii twarzy i ciała. Są już nasączone gotowymi składnikami aktywnymi, a ilość kosmeceutyku różni się w zależności od jego rodzaju. Maski te różnią się również od siebie substancją bazową,  zawartymi w niej składnikami aktywnymi, a także sposobem ich uwalniania i wprowadzania w głąb skóry. 
Transdermalne przenikanie zostało zagwarantowane przez nośniki, okluzję  i temperaturę ciała. Pod powierzchnią maski następuje pęcznienie  komórek keratyny, które dzielą się na mniejsze tworząc malutkie otworki. Równocześnie składniki  penetrują skórę przez mieszki włosowe powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzmożoną produkcję kolagenu. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Witaj, jeśli dany artykuł cię zainteresował proszę nie wahaj się i zamieść komentarz. Możesz również zadać mi tutaj pytanie. Nie ukaże się od razu na blogu,najpierw sama go przeczytam.. Jesli chcesz otrzymać odpowiedz, podaj swój adres kontaktowy.
Ewa Maria Wanke

orchid-right