orchid-left

Gabinet Mimi

11 października 2021

Kosmetyki biomimetyczne. Bionika.

 Kosmetyka biomimetyczna czyli bionika.

Co znaczy to tajemnicze określenie ?

Z greckiego bios- życie i mimesis – naśladować. Sama nazwa już wyjaśnia  czym zajmuje się bionika- naśladowaniem natury. Naukowcy od zawsze obserwują zasady działania organizmów żywych, aby wykorzystać tą mądrość natury dla człowieka przenosząc je do najnowszych rozwiązań technicznych. Np: z obserwacji dzięciołów powstały kaski ochronne, od termitów mamy doskonałe rozwiązania naturalnej wentylacji, zamykamy na rzepy nasze ubrania naśladując system włosków łopianu. Mądrość natury jest jeszcze do tej pory przez człowieka wykorzystana dopiero w niewielkim procencie, wciąż przed nami dużo do odkrycia.

Znane jest wszystkim pojęcie kosmetyki naturalnej, ale co właściwie ono oznacza? Nasuwa się odpowiedz, że to są   kosmetyki  z dodatkiem składników pochodzenia roślinnego.  Kosmetyki biomimetyczne to coś więcej niż skład  oparty na  preparatach naturalnych. 

  To kosmetyki, które nie zakłócają  funkcji skóry i  wspomagają jej fizjologię, wykorzystują jej naturalne zdolności do regeneracji. Tylko niektóre firmy produkujące kosmetyki z surowców naturalnych potrafią sprostać temu zadaniu.    

 Dopiero od niedawna wiemy, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednie pH skóry czyli stężenie jonów wodorowych na jej powierzchni. Przeważnie wartość pH  na powierzchni skóry waha się od 3,2 do 6,5. Naskórek ma odczyn kwaśny czyli niskie pH i nie jest on jednakowy na całej powierzchni. Zależy m.in. od wieku, płci, niektórych stanów fizjologicznych. Odkryte powierzchnie są bardziej kwaśne niż zakryte. Obecność w skórze tak zwanych ciał buforowych -naturalnych lipidów , które neutralizują działanie czynników zarówno zasadowych jak i kwaśnych, sprzyja zachowaniu pH na stałym poziomie. Ta naturalna właściwość skóry zwana płaszczem lipidowym chroni ją przed bakteriami i rożnego rodzaju grzybami chorobotwórczymi. Dobór kosmetyków biomimetycznych o podobnym pH nie niszczy tej naturalnej  bariery. 

-Przeważnie są to składniki o podobnej budowie co lipidy skóry. W skład naturalnego płaszcza lipidowego wchodzą m.in. kwasy tłuszczowe, cholesterol, ceramidy, fosfolipidy, skwalan. Składniki o takiej samej lub podobnej budowie znajdziemy też w kosmetykach biomimetycznych. 

Jakie działanie na skórę mają kosmetyki biomimetyczne?

Przede wszystkim nie podrażniają skóry. Używając kosmetyków o zróżnicowanym pH wywołujemy na skórze lekki odczyn zapalny. Towarzyszy temu uczucie swędzenia, pieczenia, może występować rumień. Nie ma tego w kosmetykach biomimetycznych.   Są one  biozgodne z naturą, jak by stapiają się z naskórkiem, nie wywołują uczucia pocenia się skóry. Chronią skórę przed utratą wilgoci i przed czynnikami atmosferycznymi. 

Im bardziej sucha skóra tym bardziej potrzebuje wzmocnienia bariery lipidowej i korzystniejszy jest dla niej kosmetyk z większą ilością lipidów. Wykorzystuje się w kremach biomimetycznych odżywcze działanie olejów roślinnych i składników aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach np. witaminy wzmacniające system ochronny. Tłuszcze wraz z białkami budują błony komórkowe, są też doskonałą ochrona przeciw szkodliwym promieniom słonecznym.

Czy kosmetyki biomimetyczne  są odpowiednie dla skór z problemami takimi jak AZS, alergia, trądzik? 
Jak najbardziej tak. Właściwie stworzenie tego rodzaju kosmetyków było przede wszystkim z myślą o skórach z zaburzeniami bariery ochronnej. Stwierdzono, że tłuszcze doskonale przyczyniają się do poprawy stanu chorej skóry, ale nie tłuszcze w postaci płynnej. 

Kosmetyka biomimetyczna jest kosmetyką XXI wieku i rozwija się coraz szybciej bo nasza skóra coraz więcej potrzebuje wspomagania. 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

orchid-right